Offshore World Championsip Live Scoring provided by CatchStat

Tournament Champion 

RankTeamPoints
1 Friction Course 1,226.60
2 Born 2 Run 1,076.00
3 Change Order 1,039.40
4 No Someday 1,030.20
5 Lolita 790.40
6 No Weiser 700.00
7 Reel Deep 656.80
8 Emil 584.40
9 Jus Teasin 541.60
10 Pipe Dream 524.00
123

CatchStats

Team Count 41
Angler Count 163
Billfish Count 30
Blue Marlin Count 10
White Marlin Count 14
Sailfish Count 5
Spearfish Count 0
Swordfish Count 1
Dolphin Count 5
Wahoo Count 3
Bigeye Tuna Count 0
Blackfin Tuna Count 0
Yellowfin Tuna Count 29
Billfish per Team 0.73

FishLog 

TeamAnglerSpeciesBoatedCatch Time
CheeseburgerEthan SmithDolphin7.02.16 10:21:02
Image CheeseburgerEthan SmithDolphin7.02.16 10:20:42
CheeseburgerEthan SmithYellowfin Tuna7.02.16 10:20:14
LolitaDarry WomacYellowfin Tuna7.02.16 10:19:34
First ChoiceDale ArtigueYellowfin Tuna7.02.16 09:42:09
Image First ChoiceDale ArtigueYellowfin Tuna7.02.16 09:37:39
Image First ChoiceMike AkivYellowfin Tuna7.02.16 09:34:47
Pipe DreamPiper SummerSailfish7.02.16 09:24:22
Team SupremeAllen KrakeYellowfin Tuna7.02.16 09:18:37
Change OrderPeyton BrownSailfish7.02.16 09:11:21
1234567

Big Blue Award 

RankTeamAnglerPoints

Top Lady Angler 

RankAnglerPoints
1 Lisa Foster1,000.00
2 Piper Summer524.00
3 Alysa Riddle40.60

Top Junior Angler 

RankAnglerPoints
1 Peyton Brown329.00
2 Jeff Colley III200.00
3 Nick Whibbs200.00
4 Thaxton Boyd153.20

Top Club Boat 

RankTeamPoints
1 Friction Course 1,226.60
2 Born 2 Run 1,076.00
3 Reel Deep 656.80
4 Jus Teasin 541.60
5 Cecile Claire 400.00
6 Swee Pea 316.20
7 Ultimate Lure 200.00
8 Miss Laney 200.00
9 Miss Adele 153.20
10 Tailwalker 137.70

Top Small Boat 

RankTeamPoints
1 Friction Course 1,226.60
2 Reel Deep 656.80
3 Emil 584.40
4 Dream Boat 393.40
5 Shakertime 323.60
6 Kwazar 103.60

Friday Top Boat 

RankTeamPoints
1 Born 2 Run 1,000.00
2 Friction Course 500.00
3 Emil 500.00
4 Lolita 500.00
5 No Weiser 500.00
6 Jus Teasin 500.00
7 Cecile Claire 200.00
8 Dream Boat 200.00
9 Gulf Rascal 200.00

Largest Tuna 

RankTeamAnglerPoints
1 Salty Dog Mitch Latoff III189.20
2 First Choice Dale Artigue173.20
3 Miss Adele Thaxton Boyd153.20
4 Salty Dog Mitch Latoff III144.20
5 Friction Course Chad Cole141.40
6 First Choice Dale Artigue141.20
7 Change Order Kent Gray139.40
8 Tailwalker Denis McKinney137.70
9 First Choice Mike Akiv136.80
10 No Someday Andrew Jones130.20
123

Largest Wahoo 

RankTeamAnglerPoints
1 Friction Course Jeffrey Wartman85.20
2 Emil John Healy84.40
3 Reel Deep Jason Olson56.80

Largest Dolphin 

RankTeamAnglerPoints
1 Shakertime Sonny Campbell123.60
2 Cheeseburger Ethan Smith93.60
3 Heather D Dillon Yates85.20
4 Dream Boat Ed Lange79.20
5 Cheeseburger Ethan Smith76.80

Largest Swordfish 

RankTeamAnglerPoints
1 Dream Boat Coleman Mooselay114.20